גמישות ומוביליטי – מה ההבדל?

אהבתם? שתפו את הפוסט...

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

בשנים האחרונות רבים בתחום הכושר מפרידים בין המושגים גמישות למוביליטי. לפני שנוכל לעשות את הפרדה בין השניים נצטרך קודם להגדיר כל אחד מהם בנפרד ככה שאחר כך נוכל
גם להשוות בינם.

גמישות "…. (flexibility) מוגדרת כיכולת מפרק בודד או מס' מפרקים לנוע במלוא טווח התנועה האפשרי בצורה חופשית ללא תחושת כאב או פציעה ומהווה אחד ממרכיבי הכושר הגופני החשובים בהקשר הבריאותי. טווח התנועה (range of motion) במפרק נמדד בסנטימטרים או במעלות והינו הטווח בו מתקיימת תנועה במפרק." -sportacademy.co.il. זאת, אני רוצה לציין, הינה תפיסה מיושנת לגמישות. ליתר דיוק גמישות היא: "… היכולת של הרקמות המחברות (שרירים, מפרקים, גידים) באופן זמני להארך." – גרייסון וויקהם D.P.T.,C.S.C.S. נעזר שוב במילותיו של ד"ר גרייסון וויקהם ונגדיר מוביליטי :" מצד שני מוביליטי היא היכולת של הגוף שלנו לנוע בטווח תנועה מסויים ללא הגבלה ובשליטה." עכשיו, זה נשמע כמו משמש של ההגדרה הראשונית אבל ישנם שני הבדלים מאוד משמועתיים בין גמישות למוביליטי, אחד שצויין כבר ועוד אחד שאציין. גמישות הינה הארכות של טווחי התנועה שלנו באופן זמני בעזרת אמצעים חיצוניים, כלומר היא פאסיבית. לעומת מוביליטי שהיא היכולת של הגוף שלנו לנוע בחופשיות ובשליטה ללא אמצעים חיצוניים. למה זה חשוב בכלל? גמישות משפרת את טווחי התנועה שלנו אבל זה לא אומר שיש לנו גישה אליהם באופן רצוני. מה שזה גם אומר שללא אמצעים חיצוניים אין לנו גישה לטווחים האלה מה שיכול להוות מגבלה ואפילו סיכון בריאותי במצבים מסויימים. ניקח את אוכלוסייה כללית שאינה מתאמנת. בגלל שיש לנו מגבלה תנועתית מסויימת, זה מעלה את הסיכויים לפציעה.כי מספיק מקרה אחד בו אנחנו מבצעים איזושהי תנועה שאנחנו לא רגילים אליה בפתאומיות ונגרם נזק לגוף. אלו שמתאמנים באופן סדיר אינם חפים מכך וחשיבות הדבר מתייחסת גם אליהם בחיי היום יום אבל גם באימונים.

תוך כדי האימון אנחנו מעמיסים על הגוף שלנו בעזרת אמצעים חיצוניים ואם הגוף שלנו אינו ערוך מספיק לתנועה שאנחנו דורשים ממנו, עם הזמן זה יכול לגרום לפציעה או לכל היותר לא נשיג את התוצאות הרצויות שלנו מהאימונים. מסקנה? אנחנו צריכים לעדכן את התפיסה שלנו של מהי גמישות ומהי חשיבותה של תנועתיות הגוף (מוביליטי) גם לחיי היום יום וגם עבור ביצועים אתלטיים.